Image Alt

Pećine – Caves

Podzemna raznolikost

Pećine - Caves

Pećina Ledenica nalazi se u selu Resanovcima kod Bosanskog Grahova, Bosna i Hercegovina, na udaljenosti 2,5 kilometra od magistralnog puta Bosansko Grahovo-Drvar, te na oko 800 m od puta prema Ličkoj Kaldrmi. Zajedno sa Šatorskim jezerom proglašene su Eko zonama od posebnog interesa.

Vjeruje se da je jedna od najljepših i najbogatijih pećina u BiH i jedna od poznatijih u široj regiji, istražene dužine 697 m i površine 8.477 m². Pretpostavlja se da je duga oko 20 km.
Ime je dobila po ledenim ukrasima koji se formiraju tokom zime i zadržavaju se sve do avgusta. Naime, ovdje je vlažnost gotovo sto posto a prokaplijivanje vode cijednice intenzivno. Raspolaže sa 14 dvorana (Tamni vilajet, Četvrte krajiške brigade, Mramorna, Šarena, Dvorana stogova, Jezerska, Visoka i druge) sa pećinskim nakitom velikih dimenzija i različitih boja, sa svjetlucavim i iskričavim nakitom svih vrsta (stalaktiti, stalagmiti, saljevi, stupovi, koralji i drugi) kakav se rijetko sreće u našim pećinama.
Tokom posljednjeg rata vandali su odnijeli ulazna željezna vrata, a u unutrašnjosti su vidljivi tragovi lomljenja i krađe nakita.

Titova pećina nalazi se na padini brda Gradina na oko 23 metra iznad korita rijeke Unac. Od centra grada Drvara je udaljena svega 1 km. Sadašnje dimenzije pećinskog ulaza posljedica su vještačkog proširivanja radi postavljanja baraka. Pred pećinom se nalazi zaravnjeni plato, na kojem su postavljene dvije barake. U nastavku pećinu čini horizontalni kanal na čijem kraju se nalaze željezna vrata, postavljena još 1938. godine prilikom istraživanja pećine radi vodosnabdijevanja. Duž ovog dijela kanala postavljene su daske radi lakšeg razgledanja pećine. Ukupna dužina pećine je 85m. U nastavku, pećinski kanal se kaskadno spušta i završava sifonskim jezerom na dnu. Visinska razlika od željeznih vrata do površine sifonskog jezera je 53m. Voda u jezeru na dnu se za vrijeme kišnih perioda može podignuti do izlaza iz pećine, kada se prelijeva u vidu slapa visokog 12 m.

Riponjina jama je pećina koja se nalazi na području sela Smoljana kod Bosanskog Petrovca. Mještanin Siniša Mrđa, član lokalnog Kluba ekstremnih sportova “Crni vrh”, za jamu je znao od svoje šeste godine jer ga je djed često upozoravao da se ne približava otvoru. Zajedno sa Aleksandrom Peganom iz banjalučkog Speleolškog društva “Ponir” i njegovim timom u ljeto 2019. g. je prvi put ušao u pećinu za koju se misli da je jedna od najstarijih u Evropi.

Upečatljiva je veličina i činjenica što je pećina prepuna speleološkog nakita, kao što je milenijski poljubac. U jami su otkriveni stalagmiti visine 9 i širine 13 metara, pećinski crtež, “pećinski mozak”, trapete, slijepi miševi te dvije vrste još neistraženih insekata, koje su već poslane u Zagreb. Prizor ih je sve oduševio. Kanali su tvrdi, ogromni, a u jami su zatekli četiri “nivoa” i svaki nivo obiluje posebnim ljepotama. Treći je najzanimljiviji jer je tu otkriven stalagmit u obliku orlove glave. Svo vrijeme spuštanja su ih pratile bigramske kade i to oko 65 njih, a pećinski stub visine 33 metra i širine 10 metara drži evropski rekord.
Iako su dosegli krajnju dubinu od 155 metara , ustanovljeno je da se u jami nalaze i drugi otvori, što je tek potrebno istražiti.
Riponjina jama ima ogroman turistički potencijal, koji je još u potpunosti neistražen.

Info
Kategorija:
Datum:

saznajte više

Unesite svoje podatke ispod i saznajte više o odličnim ponudama koje vam stoje na raspolaganju.

    Ili nas pozovite za više informacija: